Něco málo o hře

West Side Story je americký muzikál z 60.let 20. století, který je dodnes považován za jeden z nejlepších muzikálů vůbec. Zvláště slavným se stal díky své hudbě, kterou k muzikálu zkomponoval Leonard Bernstein. Tragikomický příběh muzikálu se odehrává v zaprášených ulicích New Yorku na motivy slavného dramatu Romea a Julie. Náš divadelní spolek si samozřejmě muzikál přepracoval trochu po svém, a kromě překladu některých písní do češtiny jsme také vytvořili vlastní choreografie k jednotlivým scénám. Děj a myšlenku muzikálu jsme ale zachovali nedotčenou.

Děj

Zchudlá západní část New Yorku (West Side) se po 2 sv. válce nepyšnila přílišně vysokou úrovní životního prostředí a války pouličních gangů, které tuto oblast pustošily ještě více, tomu zrovna neprospívaly. Dva gangy si ale zejména padly do oka – Jets a Sharks. Američtí Jets se vždy považovali za právoplatné vlastníky West Side a chtěli z ní vyhnat všechny přistěhovalce, aby West Side byla zase čistě americká. Portorická menšina ve West Side, tedy Sharks, ale byla pro Jets velkou přítěží, jelikož čím více jich na ulicích zmlátili nebo zabili, dvakrát tolik Portorikánců potom přijelo z Portorika do Ameriky pomoct svým krajanům. Množili se jako kobylky, ale přitom Portorikánci nechtěli nic víc než, aby je Jets nechali na pokoji, aby si v klidu mohli žít a pracovat ve West Side. Maria, mladší sestra portorikánské lídra Sharks Bernarda, přijíždí z Portorika do Ameriky doufaje, že se ji otevře svět neomezených možností. Je ale zklamaná, jelikož Bernardo ji chce za každou cenu ochránit a nenechá ji si dělat, co se ji zamane.

Blíží se ale tancovačka v tělocvičně, na které se Maria velmi těší a doufá, že se tam seznámí s někým novým. Na americké straně to už nějakou dobu jde od desíti k pěti. Riff, lídr Jets, od odchodu svého věrného přítele Tonyho, se kterým gang zakládal, cítí, že Jets bez Tony nejsou Jets. Jakmile proto uslyší o tancovačce v tělocvičně, okamžitě běží za Tonym k Doktorovi. Věří, že by to mohl být návrat Tonyho zpátky k Jets. Doktor vlastní malý obchůdek se vším možným, který vždy gangům sloužil jako neutrální zóna. Před pár týdny k sobě do zaměstnání přibral Tonyho, který chtěl začít pracovat především proto, aby se vzdálil od Jets, protože má pocit, že by chtěl začít vést smysluplný život. Jakmile tedy uvidí Riffa, snaží se pozvánku na tancovačku odmítnout, ale nakonec je přemluven a na tancovačku se potom v onen večer vydá. Když Tony na tancovačce uvidí Marii, okamžitě se do ní zamiluje. To se ale naprosto příčí Bernardovi, protože nechce aby jeho malá sestřička měla co dočinění s jakýmkoli amíkem, a proto jakmile je uvidí, roztrhne je od sebe a situace v tělocvičně se začne mezi Sharks a Jets vyostřovat. Riff s Bernardem si dohodnou schůzku U Doktora, na které dohodnou detaily souboje mezi Sharks a Jets.

V Bistru se Riff s Bernardem dohodnou na pěstním souboji pod viaduktem mezi dvěma nejlepšími z jejich řad. Tedy za Američany Dieslem a za Portoričany sám Bernardem. Jsou ale přerušeny policejními strážníky, seržantem Krupkem a poručíkem Shrankem. Krupke se Shrankem vědí, že gangy se chtějí někde utkat, ale nevědí kde a kdy. V momentně kdy se to z mladíků na obou stranách snaží vymámit přijde ale Doktor a všechny rozežene pryč. Tony tomu, co se odehrálo v bistru, přihlížel a rozhodne se, že se bitce pokusí zabránit. Nechce, aby byl někdo zabit. V hlavě se mu začíná rýsovat myšlenka o útěku s Marií pryč z West Side.

Pod viaduktem se setkají Portorikánci s Amíkama. Bernardo s Dieslem se přípravují k bitce. Obě strany ale vědí, že bitka nebude pouze mezi jedním a druhým mužem. Chystající se duel přeruší Tony, který se na poslední chvíli snaží zápasníky přemluvit, aby toho nechali, ale tím bohužel ještě víc rozzuří Bernarda, který zaútočí místo Diesla na Tonyho. Nakonec spolu začne bojovat Riff s Bernardem. Bernardo nakonec Riffa zabije a v reakci na to Tony zabije Bernarda. Oba gangy se okamžitě dají na útěk. Výsledkem duelu je nejvíce naštván Chino, pravá ruka Bernarda, který se rozhodne vyhledat a zabít Tonyho. Tak se i nakonec stane a tím příběh končí.

Obsazení

TONY – Michael Jurča
MARIA – Michaela Kédlová

RIFF, šéf Jets – Karel Veidenthaler
DIESEL, nejsilnější z Jets – David Morozovič
BOURÁK – Tomáš Merta
ČÁRA – Natálie Čuprová
VELMA – Alžběta Nevická
GRACE – Nicola Dvořáková

BERNARDO, šéf Sharks – Jeroným Říha
CHINO, snoubenec Marii – Jakub Voříšek
JUAN – Connor Van Luyk
ANITA, dívka Bernarda – Jasmine Hassanová
ESTELLA – Ela Kučerová

DOKTOR – Maki Němečků / Dominik Říha
SERŽANT KRUPKE – Matyáš Pacák / Jakub Veselý
PORUČÍK SHRANK – Václav Kougl / Pavel David

Galerie

Plakát – West side story