Něco málo o hře

Přelet nad Kukačím hnízdem, příběh proslavený především stejnojmenným filmovým zpracováním slavného českého režiséra Miloše Formana, je nejenom unikátní ukázkou života bláznů v psychiatrické léčebně, ale také demonstrací lidské svobody a rozdílnosti pojímání světa kolem nás. Vyprávění nám dává možnost proniknout do zastřených lidských pocitů a odkrývá nám temná zákoutí lidského charakteru. Ať už se jedná o rezignaci indiána Bromdena, strach z dospělosti mladého Billyho Bibitta anebo o manipulátorství sester Ratchedové a Flinnové, máme pocit, že tyto emoce daleko přesahují stěny psychiatrické léčebny a můžeme je mimo jiné vnímat i v sobě.

Naše divadelní hra, která si zakládá na originální knize Ken Keseyho „Vyhoďme ho z kola ven“, se primárně soustředí na minimalistické zobrazení toho, jak se materiální svět kolem nás může rozplynout pod náporem dětské představivosti. Představení prvně odehrajeme 21.9.2024.

Děj

Do psychiatrické léčebny striktně řízené sestrami Ratchedovou a Flinnovou přichází od soudu nový pacient Patrik McMurphy, který aby nemusel do vězení, tak raději předstíral vlastní šílenství. Pro léčebné prostředí založené na rutinním fungování je příchod nového elementu naprostým šokem. Práškami zdrogovaní pacienti zde nejsou totiž zas až tolik léčeni, jako spíše psychicky vydíráni hlavními sestrami a jejich personálem. Pacienti jsou smířeni se svým osudem a kromě toho, že veškerou šikanu ze strany sester vnímají jako léčebný proces, tak naivně věří ve své plné vyléčení.

Příchod McMurphyho ale vše mění. Tento nový buran totiž nesouzní s léčebnými technikami sester a v naději ze svého brzkého odchodu se snaží z toxického prostředí udělat lepší místo. Pacienti jsou nejprve nerozhodní, ale nakonec si uvědomí, že v jeho pohledu na svět opět cítí potlačovanou svobodu, kterou v sobě dlouho dusili. Sestry jsou přirozeně jeho příchodem zhnuseny a snaží se vymyslet způsob jak jej do zajetého systému integrovat. McMurphy nicméně nevnímá nebezpečné postavení jeho věznitelů a naivně se snaží pomoct druhým pacientům a ukázat jim, že život je mnohem více, než terapeutické kruhy a zajeté rituály.

Bohužel McMurphy záhy zjišťuje, že jeho odchod z psychiatrické léčebny je přímo závislý na rozhodnutí hlavních sester. Mohou ho zde tedy držet jak dlouho budou chtít. Novou jiskru mu ale dodává nečekaně povolený příchod jeho rádoby tetičky, prostitutky Candy, se kterou jsou blízcí přátelé. McMurphy pojme nápad uspořádat v psychiatrické léčebně tajnou párty s hudbou a tancem. Samozřejmě za zády hlavních sester. Po ozdravovném výletu za rybařením se vskutku naskytne vhodná příležitost propašovat Candy do areálu a odstartovat pořádnou tancovačku, na které se baví i dosud velmi mlčenlivý pacient, indián Bromden…

Obsazení


SESTRA RATCHEDOVÁ – Jasmine Hassanová
SESTRA AVA FLINNOVÁ – Nicol Dvořáková

RANDAL PATRICK MCMURPHY – Jeroným A.Říha
INDIÁN NÁČELNÍK BROMDEN – Karel Veidenthaler
BILLY BIBBIT – Jakub Veselý
DALE HARDING – David Morozovič
SCANLON – Tomáš Merta
CHARLIE CHESWICK – Jakub Voříšek
MARTINI – Jakub Doležal

ZŘÍZENEC, CANDY – Alžběta Nevická

Galerie